75 éve
61 éve
262 éve
220 éve
189 éve
Munkavégzés közben meghalt Theodor Maximilian Bilharz német orvos, aki az élősködők szakértője volt.
163 éve
151 éve
132 éve
113 éve
90 éve

A DuPont bemutatott egy új szintetikus anyagot, amit ma nejlonnak (nylon) nevezünk.87 éve
|
![]() ![]() ![]() ![]() |
Wallace Hume Carothers amerikai vegyész 1937. február 16-án szabadalmaztatta a nylont kilenc évnyi munka után. 1928-ban kezdte ez irányú kutatáait, 1932-ben sikerült először a nylont szintetikusan előállítania. A DuPont cég 10 évig dolgozott 27 millió dolláros ráfordítással, mire az első nylon-harisnyákat elő tudta állítani.
A nylont első ízben a New York-i világkiállításon mutatták be, így az eredeti elnevezés állítólag a "New York Pylon", azaz a kiállítás védjegyéül is szolgáló híres szabadságszobor nevéből származott. Az angolszász világban makacsul tartja magát az a névmagyarázat is (valójában csak legenda), hogy a nylon szó a New York (NY) és London (Lon) szavak összevonásából ered. Valószínűbbnek tetszik az a szófejtés, mely szerint a nylon nevét az anyagot előállító kutatóvegyészek feleségeinek kezdőbetűiből - Nancy, Yvonne, Lovella, Olivia, Niha - állították össze a figyelmes férjek.
Más elképzelés szerint az elnevezés a Now You Lousy Old Nipponese! (Nesztek, ti tetves vén japánok!) szavak kezdőbetűinek összevonásából keletkezett. Carothers ezzel azt akarta kifejezni, hogy a műszál a valódi japán selyemmel versenyképes lesz. A tréfás rövidítés lehetséges, hogy később, az első tömeges felhasználás során, a második világháborúban jött létre, amikor az amerikai pilóták ejtőernyő selymét nejlonból készítették, mivel a japánok nem szállítottak nekik selymet.
1954 óta a nylon minőségi megjelölése a lineáris, alifás poliamidoknak.
Magyarországon néhány éve megváltoztatták a nylon írásmódját, így ma már a fonetikus nejlon alakot használjuk.
(kötelező)
(nem lesz közzétéve, de kötelező)
(kötelező)