393 éve
120 éve
78 éve
77 éve
189 éve
178 éve
176 éve
175 éve
144 éve
128 éve
Rómában - négy császár közül - Vespasianus került ki győztesen a Iulius-Claudius dinasztia kihalása utáni harcokból.1957 éve
|
|
A Római Birodalomban Nero császár öngyilkosságával, 68-ban kihalt a Iulius-Claudius dinasztia. A trónutódlásért folytatott polgárháborúban négy hadseregparancsnok küzdött egymással: Servius Sulpicius Galba, Aulus Vitellius, Marcus Salvius Otho és Titus Flavius Vespasianus. Galbát saját csapatai kiáltották ki császárnak, Othót és Vitelliust pedig ellencsászárokká nyilvánították. Összeesküvésekre került sor, Galbát meggyilkolták. Otho hadseregét legyőzte Vitellius, erre Otho öngyilkosságot követett el. Vitellius ellen lépett fel Vespasianus, mire Vitellius megegyezett Titus Flavius Sabinusszal, Vespasianus fivérével, hogy lemond a hatalomról 100 millió sestertius és szabad elvonulás ellenében. A római nép azonban megakadályozta Vitellius elvonulását - aki az utcai harcokban szerzett sebeibe belehalt -, és Vespasianus, a Flavius-dinasztia megalapítója, mint uralkodó bevonult Rómába.





(kötelező)
(nem lesz közzétéve, de kötelező)
(kötelező)