526 éve
39 éve
69 éve
420 éve
152 éve
134 éve
114 éve
99 éve
96 éve
92 éve
Meghalt (Bölöni) Mikó Béla, az első magyar nyelven oktató fizika tanár.114 éve
|
|
A fizika első magyar nyelvű előadója, (Bölöni) Mikó Béla (Zalatna, 1843. 07.01 – Pankota, 1912. 06.23.) a selmeci Akadémián szerzett bányamérnöki oklevelet, majd gyakornoki évei után ott is kezdett tanítani a kémia-fizika tanszéken. Elsőként ő adta elő a fizikát magyar nyelven az egyébként német tannyelvű intézményben. 1872-től a nagybányai bányaigazgatóság vegyelemző laboratóriumát vezette. 1903-ban ő hívta fel a figyelmet a bihari vörös színű ércre és mutatta ki arról, hogy az jó minőségű bauxit. A hazai bauxitkutatásról fontos publikációt tett közzé a Bányászati és Kohászati Lapokban 1906-ban.





(kötelező)
(nem lesz közzétéve, de kötelező)
(kötelező)