220 éve
153 éve
17 éve
300 éve
233 éve
185 éve
180 éve
177 éve
143 éve
118 éve

Budapesten megszületett Ruttkai Éva színésznő (Butaságom története).98 éve
|
![]() ![]() ![]() ![]() |
Kossuth-díjas színésznő, kiváló művész. Emlékezetes alakítása a Szent Johanna, a Rómeó és Júlia címszerepe, valamint az Egy pikoló világos, a Butaságom története és a Szindbád című filmek főszerepe.
Pályáját ötéves korában, gyermekszínészként a Lakner-féle Gyermekszínházban kezdte. Gyakorlatot a színpadon szerzett, a színészmesterséget Makay Margittól tanulta, 18 évesen, Jób Dániel szerződtette a Vígszínházba. Első szerepe beugrás volt, ahol Tolnay Klári helyett Molnár Ferenc A hattyú c. vígjátékának Alexandra szerepét játszotta.
1948-tól 1951-ig a Nemzeti Színházban játszott, ahonnan ezután visszatért sikerei kezdetének színhelyéhez, Vígszínházhoz, mely akkor hivatalosan a Magyar Néphadsereg Színháza nevet viselte, és amelynek haláláig tagja volt. Négy évtizedet átívelő pályája során egyike volt a legszínesebb, legsokoldalúbb magyar színésznőknek. Klasszikus és modern, hazai és külföldi tragédiákban és vígjátékokban, szinte minden műfajban egyaránt kiváló teljesítményt nyújtott.
Gyakran mondott verseket a rádióban és pódiumon egyaránt, illetve egyéni bájjal adott elő sanzonokat, melyeket nagylemezei örökítettek meg az utókor számára.
Többször részesült állami kitüntetésben: az ötvenes években kétszer kapott Jászai-díjat (1955-ben és 1959-ben). 1960 Kossuth-díjjal jutalmazták munkásságát, majd 1966-ban megkapta az érdemes művész, 1971-ben pedig a kiváló művész díjat. Előbb Gábor Miklós színész felesége, később Latinovits Zoltán élettársa volt, egészen a század legnagyobb magyar színészének haláláig.
(kötelező)
(nem lesz közzétéve, de kötelező)
(kötelező)