1988 éve
234 éve
223 éve
193 éve
Megszületett Lazar Markovics Zamenhof lengyel szemorvos, filológus, az eszperantó nyelv megalkotója.
166 éve
158 éve
152 éve
120 éve
120 éve
97 éve
Oroszországban átadták a világ első atomerőművét.71 éve
|
|
A Moszkvától 100 km-re délnyugatra található Obnyinszk városában 1954. június 27-én kapcsolták rá a magasfeszültségű villamos hálózatra a világ első atomerőművét. Akkori 5 megawattos teljesítményével 10.000 lakás áramellátását biztosította.
Az építkezés 1951. január elsején indult, a reaktor beindítására pedig 1954. június elsején került sor, majd a teszteket követően kapcsolták rá a magasfeszültségű vezetékhálózatra, s innen datálják tényleges működését. Az obnyinszki reaktor közel 10 éven át a Szovjetunió egyetlen atomerőműve volt.
A kezdeti AM-1-es (???? ?????? = Békés Atom) reaktor ma már nem létezik, 2002-ben végleg bezárták, ám nem műszaki, hanem gazdasági okok miatt: alacsony teljesítménye már nem volt kifizetődő. Akkoriban grafit alapú fékezőanyagot (úgynevezett moderátort) és vízhűtést használtak. A későbbiek során ebből a típusból fejlesztették ki a modernebb RBMK reaktorokat.
Az atomerőmű és a hozzá kapcsolódó kutatási központ emellett katonai bázisként is szolgált, hiszen az ötvenes évek közepén itt kezdték el kiképezni a Szovjetunió első nukleáris tengeralattjárójának – Leninszkij Komszomol (vagy K-3) – legénységét is.
http://oroszvilag.hu/?t1=tortenelem&hid=862





(kötelező)
(nem lesz közzétéve, de kötelező)
(kötelező)